مقالات

شناسایی یاقوت معدنی اصل از بدل

ارگو  ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
شناسایی یاقوت معدنی اصل از بدل
یاقوت سرخ یکی از چهار سنگ قیمتی شناخته شده در میان مردم است. بنابراین سنگ یاقوت سرخ از سنگ های نیمه قیمتی دیگر خیلی با ارزش تر می باشد.

در طول تاریخ وجود داشته که سنگ های دیگری به جای سنگ یاقوت اشتباه گرفته شده است. امروز این اشتباه با تست های آزمایشگاهی بسیار کاهش یافته است. اما هنوز هم مهم است که تفاوت های اصلی یاقوت را از سنگ های بدل و سنگ های قرمز دیگر بشناسید.

دقت داشته باشید که یک نگین یاقوت سرخ بزرگ با کیفیت بالا و بدون ناخالصی بسیار نادر و گران قیمت است. بنابراین اگر چنین سنگی قرمزی را در ابعاد بزرگ مشاهده کردید بدانید که یا یاقوت مصنوعی است یا سنگ گارنت است یا لعل (اسپینل) مصنوعی می باشد.


شناخت یاقوت اصل 4نگین این انگشتر یاقوت مصنوعی می باشد که متعلق به سال 1920 میلادی است.

در این عکس دو نگین یاقوت قرمز (سمت چپ) و گارنت (سمت راست) را مشاده می کنید یاقوت همیشه نسبت به گارنت قرمزتر و کمی ابری تر است. یاقوت قرمز بیشتر تمایل دارد رنگ سرخ را کم تا متوسط جلوه دهد ولی گارنت همیشه رنگ سرخ تیره یا بسته دارد. البته بعضی معادن یاقوت های تیره هم دارند که باید به کارشناس سنگ نشان دهید تا در رنگ های خاص شما را راهنمایی کنند.

چگونگی تشخیص یاقوت از لعل یا اسپینل

 

 شناخت یاقوت اصل 2

تصویر، سنگ اسپینل می باشد

اسپینل مشابه ترین سنگ به یاقوت است و تا اواخر قرن 19 بجای یاقوت اشتباه گرفته می شد. این بدان معناست که جواهرات بسیاری با سنگ های اسپینل ساخته شد که گمان می رفت همان یاقوت قرمز می باشد یکی از مشهورترین آنها تاج ملکه انگلیس می باشد که گمان می رفت یاقوت سرخ است.

  شناخت یاقوت اصل 3

این دو سنگ نه تنها از نظر رنگ به همدیگر بسیار شبیه هستند بلکه از نظر ترکیبات شیمیایی و مناطق استخراج هم یکی هستند. در واقع تفاوت این دو سنگ به دلیل وجود منیزیم در لعل (اسپینل) می باشد که در یاقوت نیست.

اسپینل قرمز هم بسیار کمیاب و گران قیمت است پس اگر سنگی قرمز در یک فروشگاه سنگ های قیمتی و جواهر مشاهده نمودید که بسیار خوش رنگ و بدون ناخالصی بود و بسیار گران قیمت بود چاره جز گرفتن مشاوره از کارشناس سنگ یا دیدن شناسنامه سنگ ندارید تا تشخیص دهید یاقوت است یا لعل.

اگر یاقوتی دارید که هیچ گونه ناخالصی ندارد و از نسل های گذشته به شما رسیده این نکته را فراموش نکنید که یاقوت های مصنوعی یا آزمایشگاهی بیش از یک قرن می باشند که ساخته می شدند.

در بازار چندین نوع یاقوت و اسپینل مصنوعی وجود دارد. هنگام بررسی نگین های یاقوت و لعل به این  نکته توجه کنید که:

یاقوت مصنوعی رنگی بسیار جذاب و بی نقص دارد و برای کسانی که اولین بار نوع مصنوعی آن را مشاهده می کنند بسیار مجذوب کننده است و حتی برای کسانی که یاقوت های معدنی را تا حدودی می توانند تشخیص دهند مشاوره گرفتن از یک کارشناس همیشه سودمند می باشد. تنها زمانی می توانید تشخیص دهید که یاقوت معدنی است که در داخل نگین یا سنگ یاقوت ناخالصی وجود داشته باشد یا بطور دقیق تر اغلب دانه های ریز سیاه در آن مشاهده می شود.


برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم اینجا کلیک کنید.