اخبار

ثروت های معدنی افغانستان توسط قدرتمندان غارت می شود.

ثروت معدنی افغانستان توسط قدرتمندان غارت می شود
سنگ آبی لاجورد ارزشی با هزاران سال که تقریبا منحصر به فرد برای افغانستان می باشد یک بخش کلیدی از ثروت معدنی گسترده است که به عنوان بهترین امید برای توسعه بودجه یکی از فقیرترین کشورهای جهان دیده می شود.

در عوض لاجورد تبدیل به یک منبع برای طالبان، قاچاقچیان و نظامیان فاسد محلی شده است.

افغانستان میلیون ها دلار درآمد از سنگ لاجورد بوسیله کارگران غیر قانونی که از معادن استخراج می کنند را از دست می دهد. به گفته کارشناسان، قاچاقچیان با دادن رشوه به مقامات محلی سنگ های قیمتی را از افغانستان خارج کرده و به کشورهای همسایه همچون پاکستان برای فروش انتقال می دهند.

یک قانون گذار افغانی خاطر نشان کرد: حدود 70 درصد از درآمد حاصل از استخراج و فروش لاجورد در دست طالبان می باشد.

 افغانستان دارای ذخایری چون زغال سنگ، مس، سنگ آهن، روی، جیوه و عناصر خاکی کمیاب سنگ های قیمتی مانند یاقوت، زمرد، طلا، نقره و ... . ارزش گذاری این معادن بسیار دشوار است اما ذخایر معدنی و پتروشیمی تا 3 تریلیون ارزش گذاری شده است.

اما کمی از ثروت آن از طریق قانونی و زیر نظر دولت استخراج می شود ولی تخصص در زمینه اکتشاف، استخراج و فرآوری ضعیف است. زیرساخت های ناکافی و عدم امنیت برای کارگران معادن باعث شده سرمایه گذاری های شرکت های خارجی در سنگ آهن، طلا و مس سقوط کند.

 افغانستان یکی از بهترین لاجورد های دنیا را دارا می باشد که برای هزاران سال استخراج شده است. فراعنه مصر در جواهرات خود از لاجورد افغانی استفاده می کردند. هنرمندان دوره رنسانس از پودر لاجورد برای رنگ آمیزی در نقاشی استفاده می کردند. در سال 2014 چیزی در حدود 5500 تن لاجورد استخراج شد. ارزش لاجورد راف در وزن یک کیلوگرم بسته به کیفیت آن از 4 دلار تا 2000 دلار متفاوت است.

طالبان ماهانه چیزی در حدود 440 هزار دلار از لاجورد درآمد به دست می آورد و تا به حال چندین اقدام برای جلوگیری از تجارت غیرقانونی سنگ های قیمتی در افغانستان توسط دولت صورت گرفته که به دلیل دست های پشت پرده و افراد قدرتمند بی نتیجه یا کم اثر مانده است.

 
لاجورد افغانستان 6
لاجورد افغانستان 5
لاجورد افغانستان 4
لاجورد افغانستان 3
لاجورد افغانستان 2

لینک خبر: آیکون لینک خبر کپی برداری از این مطلب با ذکر منبع و لینک آن بلامانع است.

۱۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۹:۵۱
الماس جنوب |
تعداد بازدید : ۱۷۶

نظرات بینندگان


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید